20 lutego 2015

"Wiatr. Wiadomość do mnie" - Miriam Dubini

Oto Wiatr. Ale nie jakiś tam zwykły wiatr. To Rzymski wiatr niosący ze sobą zagubione wiadomości i paczki.

Książkę tę zakupiłam dawno temu. Pewnie na jakichś targach (może wrocławskich?) ze względu na przepiękną, łagodną okładkę, jak i tytuł, mimo że nie ocenia się książki po okładce. Ale ona mnie po prosu zachwyciła.
Opowiada ona o 13-letniej Grecie - miłośniczce jazdy na rowerze, nieco butnej i oschłej dziewczynie, która chodzi w glanach.
Pewnego dnia spotyka na swojej drodze Anselma - nieziemsko przystojnego chłopaka z niezwykłego warsztatu rowerowego. A później jest już tylko gorzej - do jej klasy przychodzi nowa dziewczyna, której rodzice są bogatymi podróżnikami i wraz z Lucią (słodkim ideałem) wciągają ją do ich miłosnych perypetii... czy też miłosnych perypetii miłości Lucii do Aneslma. Ale czy to nie Greta miała z nim być?
Na pierwszy rzut oka, czy też od pierwszych zdań książka zdaje się być naprawdę dobra. Nieco poetycka, ze szczyptą filozofii i melancholii życia. I to się zgadza. I to właśnie mi się nie podobało. Opowieść ta to zwykły romans, może trochę komediowy i był by bardzo dobry gdyby nie wplątywanie w tekst wyżej wymiennych.
Ale moja mama wyrzuciła mi, że niejasno piszę. Więc wyjaśniam:  na przykład, "Baśniarz" to książka w której jest pełno takiej melancholii życia i rozmyślań, ale ta książka o tym właśnie jest i wszytko idealnie pasuje do wszystkiego (chodzi mi o stylistykę, sposób pisania itd.). A wyobraźcie sobie, na przykład, że takie filozoficzne myśli wpleciono w "szkoła miłość i inne diety", czy chociażby w  "Alę Makote".
Ale dobrze, już przestaję, bo zaraz was zniechęcę. A chciałabym was zachęcić do tego, żebyście sami ocenili tę książkę. Ja osobiście daję jej 6/10 + 1 za okładkę :)
Polecam młodzieży od lat 10 - 14+ , bo młodsi jej nie zrozumieją, a starszych będzie nudzić. Życzę wam więc miłego czytania! :)

Ale przyznajcie - piękna ilustracja, prawda? :)

Autor: Miriam Dubini
Wydawnictwo: Dreams
Projekt okładki: Cintia Gonzalevz
Tłumacz z włoskiego: Kornelia Krzystek
Tytuł Oryginału: Aria. Messaggio per me
Oprawa twarda
190 stron


2 komentarze:

  1. Oj nie mój wiekowy przedział :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Zgadzam sie z powyższym-nie mój przedział wiekowy i nie na moja psychikę ;) Ale zreczywiscie, okłądka jest piękna, taka bardzo wysublimowana...

    OdpowiedzUsuń

Drogi czytelniku! Cieszę że trafiłeś do mojego "Królestwa Książek" i wielką radość mi sprawisz gdy zostaw ślad po sobie. Pozdrawiam i zapraszam jak najczęściej ~ Aleksandra :)