15 stycznia 2015

"Bratki" Eoin Colfer

"Co kraj to Jaśki" - i w Irlandii też Jaśki. A raczej Bratki, czyli 5 braci - najstarszy Marty, potem Will - lat 9, Donnie i Bert - Bliźniaki Weasleyowie w odmłodzonej, Irlandzkiej wersji i MP (Małe Piwko) - Taki Mały Potwór z Dynastii Miziołków, tylko że w starszej wersji męskiej. Namieszałam? No cóż, ale czytając książkę,  od razu nasuwali mi się ich odpowiednicy z innych książek.
Spróbuję trochę prościej :) "Bratki" to zwykłe rodzeństwo w zwykłej rodzinie. Przeżywają oni różne przygody, które opisuje jeden z barci - Will. Opowiada, jak na wakacjach prześladuje go straszny pirat - Kapitan Kruk, (zresztą jak się później okaże to nie tylko jego), w bibliotece - straszna bibliotekarka pani Matylda (kojarzy wam się to z czymś?), a w domu rodzice i oni sami siebie nawzajem. A ich opiekunowie prawni wychodzą z siebie, żeby jakkolwiek okiełznać tę piątkę urwisów od lat  10 do 5. Zresztą, w tak licznej rodzinie może zdarzyć się wszystko, i na pewno nie spotkacie się tam z jednym - przewidywalnością dziecięcych pomysłów. Czytając książkę, nie byłam w stanie do końca przewidzieć, co wydarzy się na kolejnej stronie.
Książka choć wiele razy porównywana do "Jaśków" czy "Mikołajka", wcale nie jest tak do nich podobna. Tak jak każda rodzina jest inna, tak też i tutaj, każdy z bohaterów ma swój odrębny charakter, swoje problemy i sposoby na ich rozwiązanie.

Czytając komentarze pod książką na jednym z portali czytelniczych, jedna z mam napisała, że jej syn sam wskakuje pod kołdrę, żeby w końcu posłuchać o kolejnych przygodach Bratków. I ja też polecam książkę wszystkim rodzicom, maluchom, a nawet tym starszym - jeśli chcą wrócić do czasów dzieciństwa i trochę się zrelaksować :). Zresztą moja mama też ją pochłonęła, zanim ja zdążyłam zabrać się do czytania. A to świadczy o tym, że jest po prostu fajna dla każdego czytelnika bez względu na wiek. Mnóstwo dobrego humoru i fajnej zabawy.

Aha, i koniecznie zajrzyjcie też na ostatnią stronę książki. Wydawnictwo ogłosiło wielki konkurs na rodzinne zdjęcie! Na autorów najbardziej oryginalnych zdjęć czekają fantastyczne zestawy nagród dla całej rodziny, a konkurs rozpoczyna się dokładnie dzisiaj czyli 15 stycznia 2015 roku i będzie trwał do 28 lutego 2015r.

I na koniec jeszcze niespodzianka dla wszystkich czytelników "Królestwa Książek". Podając poniższy kod rabatowy w księgarni wydawnictwa http://www.znak.com.pl/ otrzymacie 35% rabatu do wykorzystania do 28.02.2015 na wszystkie książki wydawnictwa :)  

W okienku "kod rabatowy zamówienia"  należy wpisać:  krolestwo
Autor: Eoin Colfer
Ilustracje: Tony Ross
Tłumaczenie: Katarzyna Szczepańska-Kowalczuk
Oprawa twarda
Liczba stron: 285
Wydawnictwo: Znak emotikon

 

7 komentarzy:

 1. Mamy w domu Jaśki i dzieciaki je uwielbiają :) Mam nadzieję, że i ta książka przypadnie im do gustu bo rzeczywiście zapowiada się świetnie. Właśnie ją zamówiłam i już nie możemy się doczekać kiedy do nas przyjdzie. Ja mam dwóch takich "bratków" w domu więc na pewno fajnie się to będzie czytać, tak jakby trochę o swoich dzieciach ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Czyli, że książka "uniwersalna" dla każdego - jako dorośli możemy cofnąć się po prostu w czasie :) pozdrawiam, zapraszam :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Zdecydowanie się zgadzam- ta książka to faktycznie mnóstwo dobrej zabawy! Aż miło patrzeć jak dzieci z takim zainteresowaniem i uśmiechem na twarzy czytają Bratki. Bratki, mimo, że są łobuzami, to jednak nie da się ich nie lubić;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Bratki są świetne! Pomysłowością dorównują Jaśkom;) Warto jednak zwrócić uwagę na to, że mimo iż są inspirowane na Jaśkach, to jednak są zupełnie inne. Polecam!

  OdpowiedzUsuń
 5. "Bratki" zagościły w moim domu około tydzień temu, zostały pochłonięte przez mojego syna w kilka wieczorów:) Naprawdę świetna lektura dla małych czytelników! polecam!!

  OdpowiedzUsuń
 6. "Bratki" cieszą się popularnością wśród moich podopiecznych w szkole podstawowej, w której pracuje:) bardzo się cieszę, że sięgają po takie książki:) polecam!

  OdpowiedzUsuń
 7. Ja równiez pracuję w szkole i już kilka dzieci przyniosło te książkę, na lekcje z ulubiona książką" byłam zaskoczona, bo to nowość! Dzieci lubią takaą literature bo opowiada o nich ;) Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń

Drogi czytelniku! Cieszę że trafiłeś do mojego "Królestwa Książek" i wielką radość mi sprawisz gdy zostaw ślad po sobie. Pozdrawiam i zapraszam jak najczęściej ~ Aleksandra :)