8 maja 2014

"Sherlock Holmes" tom 1 - Arthur Conan Doyle

Wszystko zaczęło się od filmu, później chciałam już tylko zdobyć książkę.  No i wreszcie nadarzyła się okazja dzięki recenzenckiemu egzemplarzowi z wydawnictwa "Zysk i S-ka". Egzemplarz jest dość pokaźnych rozmiarów, ale mimo to dzień w dzień nosiłam ją do szkoły, dodając sobie do plecaka jakiś kilogram, może mniej. I muszę przyznać, że jest to bardzo ładne wydanie z ilustracjami Sydneya Pageta . Jest to pierwszy tom serii i zawiera trzy opowiadania: "Studium w szkarłacie", Znak czterech" i "Pies Baskervile'ów". 
W pierwszym opowiadaniu dowiadujemy się o tym w jaki sposób się dr Watson poznał Sherlocka i oczywiście o pierwszej wspólnej zagadce. Doktor Watson - lekarz medycyny jest naszym narratorem.
A sam Sherlock Holmes? "Wzrostu miał ponad metr osiemdziesiąt, był jednak tak chudy, że wydawał się jeszcze wyższy. Wzrok miał bystry i przenikliwy [...], zaś wąski , orli nos na całej twarzy nadał wyraz czujności i zdecydowania. Także długa, kwadratowa broda zaminowała człowieka rzutkiego i pewnego siebie." detektyw bardzo często zadziwiał swojego przyjaciela i współlokatora swoim zachowaniem. Aha, jeszcze fajka i skrzypce - fajka według detektywa pomagała mu w myśleniu, a dźwięk skrzypiec był natchnieniem w trudnych chwilach. Wzywany był zawsze jako ostatnia deska ratunku, kiedy już nikt nie potrafił wykryć przestępcy.  O samych wydarzeniach nie będę pisała bo boję się , że niechcący napiszę coś za dużo, a sama przyjemność czytania polega na tym, że na początku nic nie wiemy i pozwalamy Sherlockowi prowadzić nas do rozwiązania zagadki. Ale przytoczę przynajmniej skrót, który możecie znaleźć w opisie.

STUDIUM W SZKARŁACIE - Doktor Watson i Sherlock Holmes, po raz pierwszy razem w akcji, rozwikłują zagadkę dwóch niezwykłych zbrodni w Londynie. Odkryte na ścianie tajemnicze napisy krwią prowadzą ich ku dalekiej przeszłości i motywie zemsty za niegdyś popełnione zło.

ZNAK CZTERECH - Leniwe życie przy Baker Street przerywa przybycie pięknej młodej kobieta, która prosi o odnalezienie zaginionego dziesięć lat wcześniej ojca. Błahe z pozoru zlecenie staje się śmiertelnie niebezpieczne wraz z pojawieniem się tytułowego znaku czterech oraz znalezieniem w zamkniętym od wewnątrz pokoju ciała zabitego w dość makabryczny sposób mężczyzny…

PIES BASKERVILLE’ÓW - Sherlock Holmes i doktor Watson na tropie tajemnicznych zabójstw w rodzie Baskerville’ów. Według legendy na przedstawicielach tej rodziny ciąży klątwa, która jest skutkiem zbrodni i gwałtów, jakich dopuścił się jeden z protoplastów rodu, sir Hugon. Rodzinę prześladuje ponoć diabelski czarny pies, który zionie ogniem z pyska i zabija kolejnych jej członków.

 Na zakończenie - polecam wszystkim, ponieważ lepiej jest znać Sherlocka Holmesa nie tylko z filmów i serialu, a właśnie z książek - tego oryginalnego, stworzonego i pobudzonego do życia przez Arthura C. Doyle'a. A co do mnie - Bardzo mi się spodobała i nawet nie wiedziałam że tak polubię kryminały ;) Chyba kupię następny tom.
Do zobaczenia!

Autor: Arthur Conan Doyle
Tłumaczył: Jerzy Łoziński
Ilustracje: Sydney Paget 
 Wydawnictwo: Zysk i Spółka
Oprawa: twarda z obwolutą
  stron  492

4 komentarze:

 1. Jestem w trakcie czytania i już żałuję, że wcześniej nie sięgnęłam po Sherlocka Holmesa, ale lepiej późno niż wcale :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja Sherlocka znam od jakiegoś czasu i przeczytałam już chyba wszystko co mogłam:)
  W ogóle to założyłam niedawno bloga i pomyślałam, że może skoro recenzujesz książki napisałabyś co sądzisz o moich opowiadaniach?
  W każdym razie zapraszam: www.rzeczy-niespodziewane.blog.pl

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. z miłą chęcią, jak tylko znajdę czas ;) Bardzo lubię czytać takie krótkie formy!
   Pozdrawiam - Aleksa.

   Usuń
  2. Byłoby naprawdę fajnie:) póki co chyba nikt mnie nie czyta

   Usuń

Drogi czytelniku! Cieszę że trafiłeś do mojego "Królestwa Książek" i wielką radość mi sprawisz gdy zostaw ślad po sobie. Pozdrawiam i zapraszam jak najczęściej ~ Aleksandra :)