4 sierpnia 2013

"Harry Potter i ...." Joanne K. Rowling


Zagadkę-Zapowiedź odgadła KATSUUMI! Dlatego też serdecznie polecam i zapraszam na jej bloga! 

Harry Potter - seria składająca się z siedmiu części, przetłumaczona na 67 języków, jedna z najlepiej sprzedających się książek w historii. Ich autorką jest Joanne Kathleen Rowling - brytyjska pisarka.
Książka bardzo popularna, ale wbrew pozorom większość zna ją z filmu niż z lektury samej książki.  U mnie w klasie oprócz mnie, całą serię przeczytał tylko jeden kolega, ale wszyscy twierdzą, że znają ją bardzo dobrze. Według mnie raczej  trudno twierdzić, ze zna się Pottera na podstawie samych filmów. Dlaczego cenię książkę bardziej od filmu? Czytając książkę sama tworzę sobie obrazy, książka pozwala mi być razem z bohaterami i odczuwać w danym momencie to, co czują oni. Czytając wnikam dosłownie w czytaną historię, czuję się jakbym tam była. Film zaś narzuca mi pewne obrazy i muszę je przyjąć tak, jak zostały stworzone przez twórców filmu i mogę na to tylko biernie patrzeć. Mam wrażenie jakby film był skrótem - streszczeniem książki, nie ma w nim wielu scen, a są też takie, które zostały całkiem zmienione.

 A teraz o samej książce - książkę czyta się szybko i bardzo lekko. Opowieść o młodym czarodzieju wciąga już od pierwszych stron i po skończeniu pierwszej części czułam natychmiastową potrzebę sięgnięcia po następną i tak było do samego końca całej serii. Historia  rozpoczyna się w momencie gdy giną rodzice Harrego z rąk Lorda Voldemorta a on sam unikając śmierci trafia pod opiekę wujostwa. Miał wtedy roczek, zaś 10 lat później otrzymał list z którego dowiedział się, że jest czarodziejem . W tym momencie zmienia się całe życie Harrego. Opuszcza komórkę pod schodami w domu swojego wujostwa - Państwa Dursley i wyjeżdża do Szkoły Magii i Czarodziejstwa w zamku o nazwie Hogwart. Poznaje tu swoich najlepszych przyjaciół, którzy będą mu towarzyszyć podczas wielu przygód, często bardzo niebezpiecznych oraz swoich wrogów - tych szkolnych, jak i największego wroga Lorda Vordemorta z którym stoczy nie jedną walkę.


Bohaterowie serii:

Harry Potter - główny i tytułowy bohater serii.
Ron Weasly - najbliższy przyjaciel Harrego.
Hermiona Greanger - przyjaciółka Harrego i Rona
Albus Dumbeldore - Dyrektor Hogwartu i jedyny czarodziej jakiego boi się Voldemort. Nie jeden raz wyratował Harrego z opresji.
Lord Voldemort - "Sam-Wiesz-Kto" - największy wróg Harrego.
Rubeus Hagrid -  jest gajowym i strażnikiem kluczy w Szkole Magii i Czarodziejstwa,  od 3 części prowadzi zajęcia z opieki nad magicznymi stworzeniami


Tytuły części serii:
1. "Harry Potter i kamień filozoficzny" s. 327
2. "Harry Potter i Komnata tajemnic" s.356
3. "Harry Potter i Więzień Azkabanu" s. 459
4. "Harry Potter i Czara ognia" s. 777
5. "Harry Potter i Zakon Feniksa" s.955
6. "Harry Potter i Książę półkrwi" s.704
7. "Harry Potter i Insygnia śmierci" s.783
 Poniżej obrazkowe streszczenie całej serii Harrego Pottera ;)


źródło: http://i1.kwejk.pl/site_media/obrazki/88416027bbab3e082d15d4c4ae4ed89f.jpg?1311509603
Autor: J.K. Rowling
Tłumaczenie: Andrzej Polkowski
Ilustracje: Mary Grandpre
Wydawnictwo: Media Rodzina

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Drogi czytelniku! Cieszę że trafiłeś do mojego "Królestwa Książek" i wielką radość mi sprawisz gdy zostaw ślad po sobie. Pozdrawiam i zapraszam jak najczęściej ~ Aleksandra :)