10 czerwca 2013

"Szósta klepka" Małgorzata Musierowicz

Właśnie rozpoczęłam przygodę z Jeżycjadą Małgorzaty Musierowicz (nazwa serii pochodzi od poznańskiej dzielnicy Jeżyce, w której dzieję się większość akcji). Książkę rozpoczynającą ten cykl, czyli "Szóstą klepkę" znalazłam w swoim pokoju po powrocie z  tegorocznych Warszawskich Targów Książki (prezent od Kasi - dziękuję :). 
Książka opowiada o Celestynie Żak, zwanej powszechnie Cesią, zaś w domu Cielęciną. Ceśka ma oczy zielone i burzę rudych loków na głowie (jak wywnioskowałam). Dziewczyna jest mądra, z poczuciem humoru, ale jednocześnie nieśmiała i mocno zakompleksiona. Jest przekonana że jest okropna i niezauważalna. Prawie codziennie musi stawiać czoła przeciwnościom losu, których nie brakuje w szkole jak i w domu. Nie zauważa jednak, że jest obiektem wzdychań pewnego chłopca, Jerzego Hajduka, który uważał że "Wszystko co dotyczyło Celestyny było tajemnicze i wyjątkowe, opromienione tęsknym urokiem, pełne zagadek i baśniowego czaru ".

Ale "Szósta klepka" to nie tylko Cesia, to cała rodzina Żaków zamieszkująca żółty dom z wieżyczką - siostra Julia, tata zwany Żaczekiem, dziadek, mama, ciocia Wiesia i jej 6 letni syn Bobcio, czyli niereformowalny i nie rozumiejący dorosłych, nieświadomie pyskaty urwis, który popala ważne kalki taty Żaczka i maluje pisanki w Hitlery, a na wszystko ma odpowiedź i usprawiedliwienie.
Książkę czyta się bardzo szybko, przyjemnie i wciąga już od pierwszych stron, a przede mną leży już kolejna książka Małgorzaty Musierowicz "Kłamczucha". Niestety musi ona troszeczkę poczekać, aż  dokończę zadaną lekturę "Pan Samochodzik i Templariusze" Zbigniewa Nienackiego, czyli jakiś dzień albo dwa.
"Szósta klepka" ląduje u mnie na półce ULUBIONE.

Autor: Małgorzata Musierowicz
 Projekt okładki i ilustracje: Małgorzata Musierowicz
Wydawnictwo: AKAPIT PRESS
Oprawa: Miękka
Stron 188

2 komentarze:

  1. Pamietam, ze w podstawowce czytalam jej ksiazki :) Buziaki, zapraszam na nową notkę ;)

    OdpowiedzUsuń
  2. "Szósta klepka" to bardzo dobry początek bardzo dobrej serii, całe "starsze" dzieciństwo spędziłam z Jeżycjadą :-)

    OdpowiedzUsuń

Drogi czytelniku! Cieszę że trafiłeś do mojego "Królestwa Książek" i wielką radość mi sprawisz gdy zostaw ślad po sobie. Pozdrawiam i zapraszam jak najczęściej ~ Aleksandra :)