27 czerwca 2013

"Fistaszki zebrane" - Charles M. Schulz - Propozycja na Wakacje



Uwaga! Niespodzianka! Dziś opisuję serię przezabawnych komiksów  - "Fistaszki zebrane" stworzone przez Charlesa M. Schulza. Ten oto zbiór komiksów jest starszy nawet od moich rodziców, otóż jego początki powstały w roku 1950! Czyli ma już ponad... 60 lat, a wciąż jest sławny i uwielbiany przez fanów komiksu i dobrego humoru.

Występują m.in.:
-Charles "Charlie" Brown
-Sally Brown
-Snoopy (zwariowany pis Charliego)
- Lucy Van Pelt
- Linus Van Pelt
- Schroeder
-"Pigpen" (nie wiadomo jak ma naprawdę na imię)
- Peppermint Patty
- Marcie
- Franklin
- Woodstock (ptak(?), przyjaciel snoopiego)

a tu ja wraz z  moją kolekcją
A więc teraz przydałby się jakiś opis serii... 
Fistaszki to czterookienkowa (tak, taki wyraz istnieje, od teraz) historyjka. A jak mówi wikipedia...
  "Komiks ten jest uznawany za jeden z najpopularniejszych i najbardziej wpływowych dzieł tego gatunku, opublikowano 17 897 historyjekFistaszki ukazały się w wydaniach ponad 2 600 gazet (wliczając w to polską "Gazetę Wyborczą"), miały 355 milionów czytelników w siedemdziesięciu pięciu krajach i zostały przetłumaczone na dwadzieścia jeden języków. Przyczyniły się do wprowadzenia czterokadrowego stylu tworzenia komiksów jako standardu w Stanach Zjednoczonych i przyniosły swojemu autorowi ponad miliard dolarów zysku. Ciągle ukazują się przedruki komiksu."
Jak przeczytaliście powyżej - fistaszki w krótkim czasie stały się popularne i znane na całym świecie. Mają miliony (może nawet miliardy) egzemplarzy. 
Według mnie są bardzo zabawne i interesujące. Wciągają niesamowicie w narysowany świat Charliego Browna i jego przyjaciół. Zabawne perypetie tego młodego towarzystwa wspaniale umilają czas.
Autor ma niezwykłe poczucie humoru i wspaniałą kreskę - łatwą, a jednak niepowtarzalną. 
"Nawet jak już zaglądam do komiksu, to przede wszystkim czytam. [...] Do obrazków szybko się przyzwyczajam  i czasem po prostu przelatują mi przed oczami[...] " - jak pisze Artur Andrus w 8 tomie Fistaszków zebranych.

A więcej na temat bohaterów dowiecie się czytając "fistaszki".  Serdecznie zachęcam was do czytania oraz oglądania. Książka przeznaczona dla dorosłych, dzieci, a nawet psów. 
A moja ocena to 100/100! Seria wręcz idealna do czytania w wakacje. Polecam gorąco ~ Aleksa :)

(Dla zainteresowanych - pierwsza część to ta mocno czerwona, na zdjęciu na samej górze znajduje się w prawym dolnym rogu. Są one wydawane według dat powstawania. Pierwsza zaczyna się od lat 1950 - 1951)


A oto moja ciągle powiększająca się kolekcja.

Autor:  Charles M. Schulz
Ilustracje:Charles M. Schulz
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Oprawa: Twarda
Stron: ok. 315



10 komentarzy:

 1. OMGGGGG to musi byc cs swietnego ;) kolekcja godna maniaka! Uwielbiam takie starocie ;) Pozdrawiam i w wolnej chwili zapraszam ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Starocie, ale w nowych wydaniach :D

  OdpowiedzUsuń
 3. Uwielbiam typy takich książek. Gdzie je kupiłaś? Muszę je sobie załatwić ;D

  OdpowiedzUsuń
 4. na stronie wydawnictwa: Nasza Księgarnia. www.nk.com.pl
  Najlepiej otwórz zakładkę "wyprzedaż" i wejdź w "uszkodzone" można tam kupić za połowę ceny, a uszkodzeń i tak nie widać ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. O ja jaka świetna kolekcja, tylko pozazdrościć. Ba! Strasznie zazdroszczę! :) Pozdrawiam i zapraszam do siebie na recenzję filmu "Dziewczyna z szafy", www.filmowe-abecadlo.blogspot.com :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Czy one nie były drukowane przypadkiem w "Komiksowie" Gazety Wyborczej? Nie jestem pewna nazwy, bo to było szmat czasu temu, ale był kiedyś chyba taki dodatek do GW i wydaje mi się, że właśnie stamtąd kojarzę "Fistaszki".

  OdpowiedzUsuń
 7. Były, były, ale Aleksa na pewno tego nie będzie pamiętać bo to było 13 lat temu. Właśnie znalazłam w archiwum GW poniższy tekst:

  PAN OD FISTASZKÓW
  [podpis] WO, AO, JS
  GW Częstochowa nr 142, wydanie z dnia 19/06/2000 AKTUALNOŚCI, str. 2

  PAN OD FISTASZKÓW
  Charles M. Schulz - autor najsłynniejszej serii komiksowej na świecie "Peanuts" ("Fistaszki"). Od dzisiaj jego rysuneczki będziemy oglądać także w "Gazecie"....
  /elaj/

  OdpowiedzUsuń
 8. Dziękuję bardzo :) Jak byłam mała to mama zawsze mi dawała Komiksowo do poczytania, dopóki nie zaczęli go wydawać nieregularnie, aż w końcu w ogóle. Pamiętam, że było mi smutno z tego powodu.

  OdpowiedzUsuń
 9. Aleksa- Olka, właśnie wydałem przez Ciebie stówę na Fistaszki "lekko uszkodzone" na stronie Naszej Księgarni!!! Zbankrutuje przez Ciebie!!! ;) dzięki za info o tej stronie, nie miałem o niej wcześniej pojęcia, a uwielbiam Fistaszki :)

  OdpowiedzUsuń

Drogi czytelniku! Cieszę że trafiłeś do mojego "Królestwa Książek" i wielką radość mi sprawisz gdy zostaw ślad po sobie. Pozdrawiam i zapraszam jak najczęściej ~ Aleksandra :)